Úvod www.domek.cz Toulavý Zelený Mlsný Šikovný Útulný Vážný Bohémský

Šikovný domek
Šikovné venku
Šikovné doplňky
Šikovný nábytek
Šikovné poličky


  
DOMEK.CZ
Celý internet 

 

Animovaný šikovný domek
 
Stavba papírového draka
    
 Papírový drak

Pečené brambory ve žhavém popelu a papírový drak létající nad našimi hlavami uprostřed holého strniště, neodmyslitelně patří k podzimu. Mnoho lidí si myslí, že papíroví draci jsou pro malé děti. Stavba a pouštění draků přece není výsadou dětí, tatínků a dědečků. Tato veselá činnost přece patří všem.
    
Seznam potřeb ke stavbě draka:
1. Dvě tyčky čtvercového průřezu 4 mm, jedna dlouhá 49 cm a druhá dlouhá 38 cm
2. Hedvábný papír asi 70 cm x 60 cm
3. Tenký provázek
4. Barevný krepový papír
5. Klubíčko na pouštění
6. Tuhé lepidlo na papír
7. Sekundové lepidlo
8. Tužka, barvy nebo pastelky
9. Nůžky
    
Postup při stavbě draka:

1. krok stavby1. krok
Dvě připravené tyčky přeložíme přes sebe tak, aby nám vznikl kříž o třech ramenech dlouhých 19 cm a jednom rameně dlouhém 30 cm. Střed kříže zajistíme sekundovým lepidlem a pevně svážeme provázkem.
    

2. krok stavby2. krok
Asi 0,5 cm od konce každého ramene uděláme nožem zářez. Na jedno rameno kříže, do místa zářezu, uvážeme dlouhý tenký provázek, který vedeme po pomyslném obvodu kříže. Vždy když dojdeme k dalšímu ramenu kříže, dvakrát v zářezu provázek pevně obtočíme a uvážeme uzlík, tak pokračujeme až k poslednímu ramenu, kde obvod dokončíme. Provázek moc nenapínáme, abychom nezdeformovali kříž. Hotové uzlíky můžeme opět zajistit lepidlem, aby se nehnuly z určeného místa.
    

3. krok stavby3. krok
Hotový kříž položíme na připravený hedvábný papír a obkreslíme na něj obvodový provázek. K takto vyznačenému tvaru přidáme přesah 2 cm a konečnou kresbu vystřihneme.
    

4. krok stavby4. krok
Přesah natřeme tuhým lepidlem na papír. Přiložíme kříž na místo, kde byl předtím. Natřený přesah papíru přehneme dovnitř přes obvodový provázek, přitlačíme a necháme zaschnout.
    

5. krok stavby5. krok
Hlavu draka máme skoro hotovou. Takže nastal čas popustit uzdu fantazie a vymalovat draka. Jestliže malujeme barvami, raději je moc neředíme vodou, aby se nám papír nerozmočil. Po malování necháme draka pořádně uschnout.
    

6. krok stavby6. krok
Drak leží lícem nahoru (líc je strana s papírem). Provázkem dlouhým asi 60 cm spojíme horní s dolním rohem draka. Kratším provázkem asi 50 cm spojíme dva zbývající boční rohy. Až budeme kratším provázkem míjet kolmý delší provázek, uvážeme na něm jeden uzlík, takže nám z provázků vznikne kříž. Vodorovný kratší provázek musí být uzlíkem rozdělen uprostřed. Uvázané rohy zajistíme lepidlem. Chytíme-li středový spoj provázků a zvedneme draka do vzduchu, měla by mít hlava draka asi 60° úhel a provázky by měli být napnuté. Úhel draka se dá měnit posunováním uzlíku nahoru a dolů.
    

7. krok stavby7. krok
Na střed provázků přivážeme klubíčko, na kterém budeme draka pouštět. Potom vyrobíme ocas dlouhý asi 125 cm. Každých 15 cm na něm uvážeme barevnou mašli z krepového papíru. Hotový ocas nakonec přivážeme ke spodnímu rohu draka a zajistíme lepidlem.
    

  
  Poslat odkaz kamarádům Váš nápad, Váš názor Informační služba
  
Vytvořili Naďa a René Moyzesovi